Wyniki wyszukiwania

Jak zmienia się wygląd strony internetowej w zależności od urządzenia?

Opublikowane przez admin w Listopad 27, 2015
| 0

[responsivevoice_button voice="Polish Female" buttontext="Odsłuchaj ten post"]

Większość osób zamawiających projekt nowej strony www chciałoby pokazać na niej wszystko i to od razu. Niestety tak się nie da. Projektując dobrą stronę www musisz uwzględnić możliwości jej odbioru przez większość Internautów. A te możliwości są wypadkową używanej przeglądarki i wielkości monitora. 

Jeśli nie masz w tym względzie doświadczenia postaraj się obejrzeć tę samą stronę na kilkunastu różniących się urządzeniach. Pamiętaj jednak, że nie ma szans, aby dana witryna www wyglądała równie doskonale na 100% urządzeń i przeglądarek! To jest niemożliwe, ale warto postarać się i uzyskać dobry wynik w jak największym procencie przypadków.

Porady
  1. Warto zwrócić uwagę na bardzo duży udział Internautów korzystających z urządzeń mobilnych, zwłaszcza smartfonów. Oznacza to, że strona powinna być responsywna, dostosowana do odbioru na takich urządzeniach.
  2. Ważne jest dostosowanie wyglądu stron do wielkości/rozdzielczości, a właściwie do proporcji ekranów urządzeń, tak aby główny komunikat mógł w całości zmieścić się na jednym ekranie, bez potrzeby jego przewijania. A wąskie (niskie) ekrany to ponad 1/3 całości. Nie lekceważ 1/3 odbiorców.
  3. Ok. 77% Internatów korzysta tylko z dwóch przeglądarek. Oznacza to, że twoja strona musi przede wszystkim działać na tych dwóch najpopularniejszych przeglądarkach.
  4. Pamiętaj, że nie każdy Internauta ma super szybkie łącze. Ponadto nie każdy ma przeglądarkę obsługującą skrypty Java. W związku z tym rozważnie i z umiarem korzystaj z "przepięknych" animacji, ponieważ przesada i pogoń za "efektem" może spowodować utratę odbiorców.
Stacjonarnie, czy mobilnie?

dzienne_dane_urządzeń

Użytkownicy mobilni to około 21,5%, przy czym jak widać udział tabletów jest znikomy.

 

Typowe proporcje ekranów

dzienne_dane_rozdzielczość ekranu_top_21

To 21 TOP wyników z 215 rodzajów urządzeń zarejestrowanych dnia w którym dokonano pomiaru.

Używane przeglądarki

dzienne_dane_przeglądarki

Obsługa Java

dzienne_dane_obsługa_java

Rodzaje urządzeń mobilnych

dzienne_dane_rodzjae_mobilnych

To TOP 21 wyników z 278 rodzajów urządzeń zarejestrowanych dnia w którym dokonano pomiaru.

Dane przedstawione na powyższych rysunkach zostały zebrane w ciągu jednego dnia za pomocą narzędzia Analytics badającego jedną z witryn www administrowanych przez Symen.pl. Oczywiście, w przypadku innych witryn i innych dni można spodziewać się innych proporcji, jednak różnice nie będą na tyle istotne by mogły zaprzeczyć treści artykułu.

W następnym odcinku:

O problemach z wstawianiem treści video na strony www (problemy tagu Video HTML5)

Czcionka
Kontrast

Porównaj Oferty